Roster from Thanksgiving Day Menu

Civilian Conservation Corps Company 4753, Camp F-96, Camp Sisters, Crescent Lake (Odell Lake 6 mi N), Oregon

circa 1935-1936

The Camp Number and City location are taken from the NACCCA State Listing and may not be accurate

COMPANY 4753 CCC

CAMP SISTERS, OREGON

SENIOR LEADER

Carroll Staudenmeyer

1st COOKS

MESS STEWARD SUPPLY STEWARD Romeo LeBrux

Clayton Mattison Kenneth Schafer

Clifford Whetston

CANTEEN STEWARD 2nd COOKS

Paul Meidinger Ralph Frank

Anton Wolf

CLERK HOSPITAL ORDERLY

Robert Peightal Chester Truax

BAKER

Henry Green

ASSISTANT EDUCATIONAL ADVISER

Henry Kramer

ARMY TRUCK DRIVER

Keith See

SECTION 1

LEADER

Ronald Williams

ASST ’ · LEADER:

Ernest Swanson

MEMBERS:

Oscar Ahner

Vernon Amundson

Leonard Arndt

Cleoo Bailey

John Beck

Melvin Besrude

Joseph Bonnett

William Bruhn

Edwin Brunsvold

Vernon Brenneise

Joseph Bouchard

John Davidson

Pete Eberle

Harvey Eggelston

Jack Emil

Maurice Engstrom

Elmer Ensrude

Henry Fay

Burton Ferguson

Harold Granlie

Odean Groff

Leonard Koebernick

Wallace Long

James Newark

Rudolph Nickeson

Henry Olson

Lloyd Pennington

William Rabideau

Richard Schlagel

Homer Woodland

Noel Woodland

Alfred Crosswhite

SECTION 2

LEADER

George Giskaas

ASST~ LEAPER:

Albert Alkire

MEMBERS:

Dickey Asseln

Joseph Bennett

Albert Beska

Ernest Broe

Nick Burger

William Busta

Hilbert Dockter

Harold Featherstone

Joseph Frigen

Orlin Gisvold

Earl Haisley

Elmer Heikkila

Frank Hood

Joe Hartinger

Clarence Johnson

George Kennedy

Gerhard Krenz

Arthur Koschel

Maurice Larson

Henry Levi

Edward Lyon

Peter Malsam

Elmer McDonald

Lawrence Meissner

James Nelson

George Olson

Leonard Pladson

Vern Reid

John Riedl

Miles Rodgers

Morris Sanden

Leo Sayles

Frank Sigl

Robert Tallman

William Worrell

Raymond Mygland

SECTION ~3

LEADER:

Earl Myhre

ASS’T. LEADER:

Charles Geiss

MEMBERS:

Frank Blotske

Willie Bymers

Thurston DeLano

Carl Ell

Edward Fettig

Arthur Fossaen

Henry Fredrick

Melvin Kveum

Herbert Halvorson

Leslie Hansen

Willard Hill

Dwane Jackman

Harold Johnson

Herman Jodsaas

Otto Kasper

John KilcollinS

Johnny Kroulik

Arthur Maier

Kendall Mutch

Odin Myhre

Joseph Nelson

Howard Ness

Burt Nygaard

Richard Peterson

Arthur Rise

Clarence Sandberg

Herman Schaper

Johnny Seim

Melvin Skager

Armin Stading

John Wall

Louis Webber

Harold Stockdale

SECTION 4

LEADER:

Harold Vink

ASST~. LEADERS:

Wallace Anderson

Arvo Koski

Orphy Reese

Oscar Mellin

MEMBERS:

Roy Albers

Frank Bode

Floyd Curtis

Carl Dassinger

Jacob Focht

Ralph Freid

Jonas Hammock

Justin Hermo

Arthur Kittelson

Ivan Kittelson

Victor Lang

Ervin Picket

Clarence Richter

Paul Robedeau

Olaf Royland

Mark Stanley

Herbert Ste inke

Harold Seher

Robert Severson

Hartley Stevens

Leonard Smallbeck

Henry Trulson

Daniel Tweeten

Frank Themes

Delmar Titus

George Vein Hoeven

Samuel Vik

Herbert Wallender

Marion Webber

Odin Wed in

Floyd Wells

George Wells

Matt Zahn

George Maxwell

OFFICERS

1ST Lt. Paul R. Brayton

1st Lt. Joe A. Clema

1st Lt. Mac B. Benjamin

Educational Advisor – Louis E. Oberson

FORESTRY PERSONNEL

Superintendent – Archie E. Brown

Foremen: Raymond Dempsy, Sam Clark, Gilbert McLeary, Ray Moore, J.O. Griffith, Bob Wakefield, Fred Fredrickson

----- lg.gustafson@att.net

Please Share your Stories! E-mail the Curator to share or discuss or with any questions!

LINKS

BACK TO JAMES F. JUSTIN CCC MUSEUM, UNIT ROSTER AND HISTORY COLLECTION

Copyright 2003 John Justin All Rights Reserved

Created 1/1/2003

The URL of this page is

http://www.justinmuseum.com/ccchistory/4753roster.html 1