Roster of Supply Company, District G, Fourth Corps Area

Fort Barrancas, Florida

From Memories of District G, Civilian Conservation Corps, 1934

By Walter B. Joseph, Jr.

First Lieut. Ralph W. Russell. 13th C. A., Commanding

Lieut. Francis V. Rousseau, 1st Lieut., C.A. Res.

Warrant Officer Arthur J. Swain, U.S.C.G.

LEADERS

R.J. Barelle, New Orleans, La.

W.A. Bliss, Toulminville, Ala.

P.H. Croom, Lucedale, Miss.

I.M. Gomillion, Georgiana, Ala.

A. J. Judge, Hattiesburg, Miss.

James Moody, Gadsden, Ala.

Muprhy Ory, Braithewaite, La.

P.L. Phillips, Bigue Chitto.

Richard Rector, Monticello, Fla.

J. H. R. Stumbaugh, Columbia.

ASSISTANT LEADERS

E. A. Ard, Pensacola, Fla.

A. H. Barr, Nanafalia, Ala.

P. V. Blanchard, New Orleans.

E. L. Carlisle, McComb, Miss.

James Connor, New Orleans.

W. deBra, Warrington, Fla.

Geo. Donovan, Natchez, Miss.

Norby Ford, Algiers, La.

W. B. Joseph, Jr., Pensacola.

Kenneth Lear, Excel, Ala.

J. L. Reaves, Camden, Ala.

V. T. Sawyer, Toulminville.

J. Serpas, St. Bernard, La.

Victor Skinner, Canoe, Ala.

A. J. Stewart, W. Butler, Ala.

F. T. Tolbert, Flomaton, Ala.

J. T. Wittman, Pass Chirstian

MEMBERS

P. M. Bankster, Robertdale.

James Beard, Silas, Ala.

B. O. Bell, Flomaton, Ala.

W. F. Brunson, Bluff Springs.

O. W. Burford, Marion, Ala.

G. E. Burleson, Pensacola, Fla.

R. K. Cason, Palmetto, Fla.

D. A. Citarella, Jersey City, N.J.

J. L. Clemens, Orlando, Fla.

C. S. Clifton, Ocean Springs.

Louie Cobb, Summerdale, Ala.

W. W. Connel, Tunjunga, Cal.

J. E. Crabtree, Mobile, Ala.

B. Davenport, Madison, Fla.

Russel Day, Palm City, Fla.

J. H. Dykes, Carryville, Fla.

B. Faison, Millers Ferry, Fla.

H, W, Fillingame, Brooklyn.

J. W. Fowler, Quincy, Fla.

C. L. Gatewood, Collins, Miss.

S. M. Gideons, Bay Minette.

G. S. Guntharp, Jr., New Smyrna, Fla.

W. E. Hancock, West Palm Beach, Fla.

C. L. Hart, Andalusia, Fla.

W. J. Haynes, Pensacola, Fla.

P. Henderson, Satsuma, Ala.

H. J. Hogeboom, Pensacola.

R. P. Jacobs, Lynn Haven, Fla.

B. Kingston, New York, N.Y.

F. E. Knight, Key West, Fla.

H. W. Land, Cottonwood, Ala.

R. E. Linton, Pensacola, Fla.

L. Mangum, Mt. Olive, Miss.

W. W. Martin, Ocean Springs.

H. H. Mattingly, Robertsdale.

Alfred Mayer, Yukon, Fla.

W. B. McLeod, Milton, Fla.

C. J. McMullen, Flomaton, Ala.

Earl McNeill, Goshen, Ala.

R. W. Miller, Coral Gables.

J. T. Morris, Dothan, Ala.

M. Nieman, Gainesville, Fla.

J. T. Piskadlo, Elizabeth, N.J.

C. M. Potts. Tampa, Fla.

Hubert Rhodes, Summerdale.

H. R. Robinson, Thomasville.

G. B.Rockwell, Vero Beach.

John Rolland, New York City.

A. H. Sellers, Monroeville, Ala.

L. F. Sketo, Newton, Ala.

W. S. Smallwood, Pike Road.

J. E. Snider, Frisco City, Ala.

Robert Taylor, Silas, Ala.

R. J. Thomaston, Sumrall, Miss.

L. W. trawick, Pensacola, Fla.

R. W. Wesson, Jackson Gap.

W. W. Willoughby, Jacksonville, Fla.

C. A. Witcher, Pensacola, Fla.

H. G. Wright, Lake Worth.

LINKS

Back to the James F. Justin Civilian Conservation Corps Museum Company Rosters Page

Back to the James F. Justin Civilian Conservation Corps Museum

Back to the James F. Justin Military History Museum, Military Oral History Page

1