Frederick P. Williams

Cpt, CO/ TranDiv 13, BuPers, USS Ozark, World War II, CO/DesRon 3, Korea, USN

     Frederick Paul Williams was born in Shorter, Alabama, on February 3, 1903. He attended Marion (Alabama) Institute, prior to his appointment to the U.S. Naval Academy, Annapolis, Maryland, from his native state in 1921. Graduated and commissioned Ensign on June 4, 1925, he subsequently progressed in rank to that of Captain, to date form July 20, 1943.

     Following graduation from the Naval Academy in 1925, he joined the USS Tennessee and a year later, June 1926, transferred to the USS Kennedy. In June 1927 he reported as Engineer Officer of the USS John D. Ford, and from July 1929 until May 1930 had similar duty in the USS Pruitt, on China Station. He continued service afloat in the USS Chaumont until May 1932, and the next month became Aide to the Commandant of the Eighth Naval District, with headquarters in new Orleans, Louisiana. In July 1933 he was assigned to the Naval Reserve Education Center, New Orleans, as Assistant to the Officer in Charge.

     Between June 1934 and June 1937 he served as Gunnery Division Officer and Electrical Officer of the USS Houston, after which he attended the junior course at the Naval War College, Newport, Rhode Island. In June 1938 he reported for instruction in the Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, Washington, D.C., and in January 1939 joined the USS Lang as Executive Officer. He assumed command of the USS Allen in September 1940 and in December 1941 became Navigator aboard the USS San Diego.

     He served from February 1943 until August 1944 on the Reserve Promotion Desk, Bureau of Naval Personnel, Navy Department, Washington, D.C., and the next month assumed command of the USS Ozark. For outstanding services while in command of the latter, he was awarded the Bronze Star Medal with Combat "V", and a Letter of Commendation with authorization to wear the Commendation Ribbon from Commander Third Fleet. The citations follow in part:

     Bronze Star Medal: "For heroic service as Commanding Officer of the USS Ozark and temporarily as Commander Transport Division Thirteen, during assault operations against enemy Japanese forces at Okinawa from February to July 1945. Working under difficult conditions during the preparatory stages of this Campaign, Captain Williams organized his Division, filled its logistic requirements and conducted training exercises in the actual assault, he skillfully maneuvered his ships in carrying out their assigned tasks and, although frequently under enemy air attacks, contributed materially to the success of the operations…"

     Letter of Commendation: "For meritorious conduct… as Commanding Officer of a LSV while operating with a special Task Group for the evacuation of Allied Prisoners of War from Japan… His initiative and devotion to duty assisted materially in the prompt liberation and, in many cases, the saving of lives of thousands of Allied Prisoners of War…"

     Detached form command of the Ozark in June 1946, he joined the staff of the Commander in Chief, U.S. Atlantic Fleet, as Assistant Chief of Staff of Operations. He continued to serve in that capacity until May 1947, when he was assigned to the Planning and Policy Division, Bureau of Naval Personnel, Navy Department. In December 1950 he became Commander Destroyer Squadron Three, which under his command operated off Korea and in July 1951 returned to the Bureau of Naval Personnel, for duty in the Plans Division.

     In June 1952, he joined the staff of Commander Training Command, U.S. Pacific Fleet, as Chief of Staff. He reported in September 1953, for similar duty on the staff of the Commandant of the Eighth Naval District with headquarters in New Orleans, Louisiana.

     In addition to the Bronze Star Medal with Combat "V" and the Commendtion Ribbon, Captain Williams has the Yangtze Service Medal; the American Defense Service Medal; American Campaign Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal; World War II Victory Medal; Navy Occupation Service Medal, Asia Clasp; National Defense Service Medal; Korean Service Medal; United Nations Service Medal; and the Philippine Liberation Ribbon.

     Unmarried, Captain William's official home address is Birmingham, Alabama.

Navy Biographies Section, OI-440

6 December 1954

December 1959 Retirement List

The following officers were removed from the Temporary Disability Retired List and placed on the Permanent Retired List effective 1 December 1959:

File No., Name, Pay Rank, Ret. Rank

59394 Williams, Frederick P., Capt., R. Adm.

58730 Wheeler, Homer B., Capt.

97160 Simmons, Arthur E., Cdr.

     Frederick P. Williams died October 1970 at Starkville, Mississippi leaving behind his widow, Sallie G. Williams of State College, Mississippi.

Submitted By

---- Shipmate Laurence Fletcher Talbott

       lftalbott@aol.com

LINKS

Biography of Laurence Fletcher Talbott, USS Ozark, LSV2, USN

U.S.S. Ozark, LSV2, Photo

USS Ozark, LSV 2, Unit History

Back To Justin Oral History, Navy Biographies

Please Share your Stories! E-mail the Curator to share or discuss or with any questions!

1